Produkcja filmowa – różne rodzaje

Film to bardzo szeroka dziedzina działalności. Może być wykorzystywana do celów edukacyjnych, biznesowych, marketingowych, rozrywkowych, jak również do kampanii społecznych. Filmy mogą trwać od kilkunastu sekund to nawet kilku godzin, mogą być nagrywane w całości lub podzielone na odcinki, mogą być dokumentalne, fabularne, animowane.

Produkcje filmowe w biznesie

produkcja filmowaTo stwarza nieskończenie wiele możliwości wykorzystania filmu i stworzenia czegoś oryginalnego, niespotykanego, kreatywnego, co wyróżni się na tle innych produkcji. Zdecydowanie produkcja filmowa kojarzy się przede wszystkim z kinowymi obrazami. Te produkcje są najbardziej medialne, rozpoznawalne, najlepiej rozreklamowane, często cytowane i dyskutowane. Wielkie hity przyciągają do kin miliony osób na całym świecie. Jednak i mniejsze, bardziej niszowe, czy telewizyjne produkcje znają odbiorców. Przygotowanie takiego filmu trwa około roku, czasem dłużej, jeśli jest dużo zmian lokacji i dużo postprodukcji związanej z efektami specjalnymi. Produkcja filmowa to także filmy reklamowe i promocyjne. Te pierwsze służą typowo pokazaniu nowego produktu i przyciągnięciu klientów, natomiast te drugie mogą promować nie markę ale region, miasto, park krajobrazowy.

produkcja filmowaDo tej kategorii dać można również filmy korporacyjne, czyli prezentujące historię firmy, ponieważ nie są one reklamą, a bardziej prezentacją działalności. Taka produkcja filmowa zazwyczaj trwa nie więcej niż kilka minut, choć najbardziej popularne formaty mieszczą się w granicach od trzydziestu sekund do dwóch minut. To pozwala na sprawne i efektowne pokazanie produktu, ale nie zanudzenie widza. Reklama powinna zapadać w pamięć i przynajmniej hasło reklamowe musi być chwytliwe. Najczęściej reklama opiera się na krótkich scenkach, a produkt sprawia, że wykonywanie czynności staje się łatwiejsze, obiad jest smaczniejszy dzięki nowym przyprawom, a nowy płyn do mycia naczyń sprawia, że wszystko zostanie umyte za mniejsza kwotę niż wcześniej. Produkcja filmowa to także filmy edukacyjne, społeczne, instruktażowe, czy promujące miasta oraz regiony. Takie filmy mogą mieć bardzo różna długość, od krótkich instrukcji po długie filmy z zakresu medycyny. Tutaj liczy się przekaz. Musi być jasny, jak i pozytywny.

Film mający nam przekazać informacje czy czegoś nauczyć nie może ograniczać się do suchych faktów, bo stanie się nudny. Warto jest dodać do niego różne wykresy, zdjęcia, animacje, które urozmaicą film i przyciągną wzrok. Przy każdej produkcji filmowej na pewno trzeba pamiętać o tym, by była fachowo zrealizowana.

Komentarze są wyłączone.